Dziś postaram się odpowiedzieć na bardzo często poruszane pytanie – szczególnie przez osoby które dopiero zaczynają  – Czy matematyka jest potrzebna programiście?

01. Czy matematyka jest potrzebna programiście?

Odpowiedź na to pytanie nie jest proste, nie można powiedzieć tak lub nie, tak jak to bywa w świecie IT odpowiedź na to pytanie brzmi – to zależy 😊

Okej! W sumie to żadna odpowiedź prawda? Niestety jest ona również prawdziwa. Postaram wam się przedstawić ten temat z mojej perspektywy – 4,5 lata studiowania (2,5 roku inżynierka + 2 lata magisterka) oraz 8+ lat komercyjnego programowania w Javie.

02. Studia – czyli powód dlaczego to pytanie w ogóle się pojawia

Studia (lub „szkoła” ogólnie ) są jednym z najczęstszych powodów dla których to pytanie się w ogóle pojawia. Powód jest bardzo prosty – zadania akademickie związane z programowaniem są w dużej mierze oparte na matematyce lub mocno „algorytmiczne” (np. metody sortowania) które również kojarzą się mocno z matematyką.

Tego typu zadania mają wiele poziomów – od mega łatwych, po zadania które są naprawdę kosmiczne. Dodatkowo wykładowcy często nie ułatwiają życia – czytają slajdy z prezentacji monotonnym głosem, a ćwiczenia przez nich wałkowane od 15 lat są… no cóż, powiedzmy że średnie.

Uczeń któremu nauczyciel nie potrafi dobrze wytłumaczyć problemu, dość łatwo może się zrazić do tematu – i tu pojawia się konflikt ktoś lubi programować – ale nie radzi sobie z tego typu zadaniami. Niestety, jeśli wybierzesz się na studia informatyczne – na 99% matematyka będzie dla Ciebie bardzo ważna, nie tylko z powodów o których pisałem wcześniej, będziesz mieć również inne pokrewne przedmioty które będą mocno bazować na matematyce.

Tak. Na studiach informatycznych matematyka będzie Ci potrzebna.

03. Praca

To jest sedno pytania – czy matematyka będzie mi potrzebna w pracy jako programista? Niestety, odpowiedź na to pytanie to również magiczne „to zależy”. To zależy głównie od tego nad jakim projektem będzie pracować 😉

Przez 8 lat mojego programowania matematyka była mi potrzebna bardziej lub mniej – zależnie od projektu.

W pierwszej pracy, pracowałem nad systemem dla przemysłu tytoniowego – gdzie matematyka była potrzebna tylko w niewielkich obszarach, było jej naprawdę niewiele. Firma dla której pracowałem posiadała również system dla firmy ubezpieczeniowej – tutaj matematyki było naprawdę dużo, jednak ja osobiście się tym nie zajmowałem – tworzyłem moduł raportów który agregował dane, nie zajmował się liczeniem. Spędziłem w tej pracy prawie 5 lat (o tym powstanie chyba oddzielny wpis 😉) Matematyka nie była mi potrzebna aż tak bardzo – była przydatna, ale wystarczył naprawdę podstawowy poziom.

Po zmianie mojej pierwszej pracy trafiłem do projektu gdzie tworzyliśmy oprogramowanie dla przemysłu „spożywczego” – w tym projekcie matematyka była dużo bardziej istotna – było sporo liczenia oraz różnych kalkulacji które odbywały się na różnych poziomach przetwarzania danych. Plusem było to że mieliśmy naprawdę świetny zespół – plus dostęp do mega analityków biznesowych którzy tłumaczyli nam to w taki sposób że po jednej sesji wszystko nabierało sensu. Jednak znajomość matematyki zdecydowania pomagała.

Kolejnym projektem w którym pracowałem – był system bankowy 😊 jak myślisz, jeśli piszesz soft dla banku to potrzebna Ci będzie matematyka? Będzie 😊 Na 100% nikt nie będzie wymagał nie wiadomo czego – jednak naprawdę matematyka w tego typu systemach jest niesamowicie przydatna.

04. Projekty własne

Przy okazji pisania własnej aplikacji mobilnej, większość czasu poświęcam na matematykę aby obliczenia były prawidłowe. Jednak jest to specyficzna cecha projektu nad którym pracuje. Jednak projektów w których matematyka jest przydatna jest naprawdę mnóstwo. Nawet w grach jest tego wiele!

Podsumowanie

Czy matematyka jest niezbędna programiście? Podstawowe umiejętności matematyczne są dużą zaletą i mogą ułatwić Ci pracę. Czasem trafią się miesiące, nawet lata, w których matematyki nie będziesz potrzebował – ponieważ taka będzie specyfika projektu. Jednak prędzej czy później, jest to umiejętność która po prostu się przyda! 😊