W poprzednim wpisie, omawialiśmy instalację JDK oraz poprawne ustawienie zmiennych środowiskowych. Do pełni szczęścia brakuje nam jeszcze tylko IDE na naszej maszynie, aby można zacząć w pełni przygodę z programowanie. Dziś zajmiemy się właśnie tym tematem, oraz uruchomimy nasz pierwszy program napisany w Javie! 😊

01. Instalacja IDE

Temat IDE, został już poruszony w jednym z wcześniejszych wpisów, dla przypomnienia powtórzę że IDE jest kwestią indywidualną, jego jedynym zadaniem jest pomaganie programiście, jeśli się uprzesz, równie dobrze możesz tworzyć zaawansowane programy z wykorzystaniem notatnika 😉

Kurs który tworze będzie wykorzystywał IntelliJ IDEA w wersji Community. Jest to bezpłatne narzędzie które jest bardzo zaawansowane, a wykorzystanie jego pełnego potencjału zajmie trochę czasu.

Instalacja jest bardzo intuicyjna, i nie wymaga większego omówienia, prawdę mówiąc, pozostawiając wszystkie ustawienia domyślne, mamy pewność że będziemy mieć wszystko czego potrzebujemy 😊

Mogę jedynie polecić wersję .zip, po rozpakowaniu i przejściu ustawień mamy gotowe środowisko do pracy.

02. Pierwszy projekt: Hello World!

Podczas pierwszego uruchomienia, po przejściu procesu konfiguracji, naszym oczom ukarze się podobny obrazek:

Przechodzimy do tworzenia nowego projektu:

Domyślnie powinna być zaznaczona Java (lew kolumna), SDK (czyli software development kit) jest ustawione na nasze JDK. W środkowej części możemy dodać dodatkowe biblioteki do naszego projektu poprzez zaznaczenie checkboxów, Groovy i Kotlin, te opcje pozostawiamy puste, przechodzimy do kolejnego ekranu.

Dla ułatwienia sprawy zaznaczamy „Create project from template”, oraz wybieramy Java Hello World:

Po przejściu dalej wybieramy nazwę naszego projektu oraz gdzie go zapiszemy.

Po kliknięci finish, projekt zostanie utworzony, a naszym oczom ukarze się mniej więcej taki obrazek:

Bardzo polecam z górnego menu View, włączyć opcję Toolbar, pojawi się wtedy kilka dodatkowych opcji, oraz wszystko ładnie zostanie zgrupowane tak jak jest to pokazane na screenie powyżej.

Aby uruchomić program wciśnij przycisk play:

Na konsoli zostanie wypisany napis który znajduje się w  System.out.println czyli w naszym przypadku Hello World.

Gratulacje! Udało się uruchomić pierwszy pogram napisany w Javie! Polecam pobawić się trochę wyświetlanymi napisami, zmień napis Hello World na swoje imię 😊 Bo czemu nie prawda?

Podsumowanie: W dzisiejszym wpisie udało się zainstalować IDE, stworzyć pierwszy podstawowy projekt i go uruchomić. W tym momencie mamy otwarte wrota do całkiem nowego, ograniczonego tylko naszymi umiejętnościami świata.