W momencie kiedy mamy już omówione wybrane JDK oraz IDE z jakich będziemy korzystać podczas kursu, przyszła pora na ich instalację na naszej maszynie. Jednym słowem kończymy powoli wstęp teoretyczny i przechodzimy dużymi krokami do tematów które interesują nas najbardziej 😊 (Przedstawiona Instalacja jest na systemie Windows 10)
01. Instalacja JDK oraz ustawienie JAVA_HOME
Tak jak zostało to dość dokładnie opisane w poprzednim wpisie o JDK, wybór padł na AdoptOpenJDK. Instalacje jest dość prosta, jednak dla osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z programowaniem, może przysporzyć trochę kłopotów. Dlatego cały proces zostanie omówiony krok po kroku.
Pierwszym etapem jest pewnego rodzaju test. Uruchom wiesz poleceń – potocznie zwany konsolą, konsolę możesz szybko uruchomić używając skrótu klawisz windows + r oraz wpisując cmd:

Po uruchomieniu konsoli, wpisujemy polecenia java –version

Naszym oczom ukazuje się komunikat że java nie jest rozpoznawanym poleceniem, jednym słowem nie mamy Javy na swoim komputerze. Naprawimy to 😊
Wchodzimy na stronę AdoptOpenJDK, wybieramy wersję Javy, w kursie będziemy używać Javy 11, wersję JVM zostawiamy domyślną, HotSpot jest najbardziej powszechną wersją JVM.
Ściągnięty plik rozpakowujemy, dla ułatwienia zmieniłem nazwę folderu na jdk11 oraz przeniosłem bezpośrednio na dysk C. I teraz zaczyna się zabawa, ponieważ musimy w systemie ustawić dwie ścieżki systemowe.
Wchodzimy w Panel sterowania > System i zabezpieczenia > System (lub klikamy prawym na Ikonę mojego komputera i wybieramy właściwości) Naszym oczom ukarze się podobny obrazek:

Po prawej stronie znajduje się opcja „Zaawansowane ustawienia systemu”, przechodzimy w to miejsce, a następnie wybieramy zmienne środowiskowe, mamy tutaj dwie sekcje zmienne użytkownika oraz zmienne systemowe:

W sekcji „Zmienne systemowe” klikamy „Nowa” oraz wprowadzamy nazwę JAVA_HOME oraz ścieżkę do naszego JDK, w moim przypadku jest to po prostu C:\jdk11


Po dodatni zmiennej systemowej JAVA_HOME, przechodzimy, sekcję wyżej, do sekcji „Zmienne użytkownika”, wybieramy istniejącą już zmienną „Path” klikamy edytuj, oraz wprowadzamy nową wartość prowadzącą do folderu bin naszego jdk , w moim przypadku wygląda to tak:

Po ustawieniu JAVA_HOME oraz dodaniu wartości w Path do katalogu bin naszego jdk, uruchamiamy ponownie konsole, i wpisujemy jeszcze raz polecenia java –version, tym razem wygląda wszystko dużo lepiej!

Gratulacje! Java została zainstalowana!