Dzisiejszy wpis jest kontynuacją tematu o niezbędnych narzędziach, które są potrzebne każdemu programiście. Poprzedni wpis mówił o JDK (Java development Kit), dziś natomiast poruszymy temat IDE. Zaczynamy!

01. IDE

IDE – Czyli Integrated Development Environment, w uproszczeniu jest to narzędzie w którym programista pisze kod źródłowy programu. W obecnym czasie jednak IDE jest zdecydowanie czymś więcej niż tylko prostym edytorem kodu źródłowego, do tego w rzeczywistości wystarczył by nawet zwykły notatnik 😊

Nowoczesne IDE zapewnia szereg funkcjonalności które pomagają programiście pisać sprawniej kod, w czasie rzeczywistym sprawdzana jest składnia kodu, a niezgodne z danym językiem linie kodu źródłowego są od razu podkreślane, dzięki temu w prosty i szybki sposób można wykryć wszelkie literówki czy problemy z brakiem średnika na końcu wyrażenia 😉

Opisana funkcjonalność jest jedną z podstawowych funkcjonalności każdego IDE, gdybym chciał wymienić wszystkie podstawowe funkcje które oferuje każde IDE, wpis był by bardzo długi. Jednak chciałbym się dziś skoncentrować na pytaniu które zadaje bardzo wielu początkujących programistów:

„Które IDE jest najlepsze? Jakie IDE powinienem wybrać”

Problem w tym pytaniu jest taki, że odpowiedź na nie, nie istnieje. Bardzo ważną rzeczą jaką trzeba sobie uświadomić jest to iż IDE jest tylko narzędziem.

Podczas pisania tego artykułu wpadło mi do głowy całkiem obrazowe porównanie. Wyobraź sobie że programista jest pisarzem, natomiast IDE jest długopisem. Jeden pisarz będzie wolał długopisy marki X natomiast inny pisarz będzie wolał długopisy marki Y. Nie ma to jednak znaczenia jakiej jakości będzie napisana przez nich książka. To zależy tylko od pisarza.

Wybór IDE jest kwestią indywidualną, i warto przetestować kilka z nich, aby sprawdzić które odpowiada Ci najbardziej.

Od dłuższego czasu na rynku liczy się głównie trzech gracy Intellij IDEA, Eclipse oraz NetBeans.
IntelliJ występuje jako jedyna z wielkiej trójcy w dwóch wersjach, Community – która jest zupełnie darmowa, oraz Ultimate, wersja Ultimate jest płatna. W tym miejscu muszę zaznaczyć że wersja Community jest ciągle świetnym narzędziem które w niczym nie ustępuje konkurencji, nie brak mu zupełnie niczego. Do tematu IntelliJ Community wrócę jeszcze w podsumowaniu artykułu.

Osobiście pracowałem przez 4 lata z wykorzystaniem NetBeans’a, było to narzędzie które poznałem na studiach i wykorzystywałem go w swojej pierwszej pracy jako programista. Po czterech latach pracy z NetBeans’em przesiadłem się na Eclipse. W Eclipse pracowałem rok, i muszę przyznać że osobiście najmniej przypadło mi to środowisko do gustu. Od ponad dwóch lata pracuję z użyciem IntelliJ i jest to narzędzie które zdecydowanie najbardziej mi odpowiada. Chociaż przyznam że początkowo było mi ciężko przyzwyczaić się do niego, oraz w pełni wykorzystać jego możliwości. W tym momencie nie wyobrażam sobie przesiadki na inne IDE.

IntelliJ (2868 głosów) 55.4%
Eclipse (1968 głosów) 38%
NetBeans (264 głosy) 5.1%
Inne IDE (81 głosów) 1.5%

Ankieta na temat używanego IDE przeprowadzona przez serwis Baeldung pod koniec 2018 roku

Podsumowując: Wybór IDE to kwestia indywidualna, dobrze jest wypróbować kilka narzędzie aby sprawdzić które najbardziej Ci odpowiada. Jak widać na przedstawionym wyżej wykresie, największą popularnością cieszy się IntelliJ. Tego narzędzia również będę używać podczas tworzenia praktycznego kursu Javy. Wykorzystam wersję darmową, Cummunity, jest to świetne narzędzie które dostarcza ponadprzeciętne funkcjonalność. Znam osoby które pracują z wykorzystaniem InelliJ Community w naprawdę dużych projektach, i nie mogą powiedzieć złego słowa 😊 Zerknij na stronę zbiorczą kursu!